- Képzés megnevezése: Muzeológia mesterképzési szak
- Szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése: Okleveles muzeológus
- Képzési terület: Bölcsészettudomány
- Képzési forma: Nappali és levelező
- Képzési idő: 4 félév (120 kredit)
- Szakmai gyakorlat ideje, kreditje, jellege: A szakmai gyakorlat a választott szakmuzeológiai specializációnak megfelelő, összefüggő, a releváns közgyűjteményben a képzés harmadik és a negyedik félévben végzett projekt jellegű munka. Az intézményen kívüli, 2×1 hetes szakmai gyakorlat kreditértéke szakmuzeológiai specializáció részeként: 10 kredit
- Választható specializáció:
- Történeti és régészeti muzeológia
- Néprajzi muzeológia
- Műszaki muzeológia
- Természettudományi muzeológia
- Irodalomtudományi és művészeti muzeológia
- Szakfelelős: Prof. Dr. Keményfi Róbert
A mesterképzési szak céljai:
A képzés célja olyan korszerű múzeumi alapismeretekkel rendelkező szakemberek képzése, akik szakmúzeumok meghatározott szakterületein képesek a nemzeti identitás megőrzésének, megélésének és továbbadásának intézményes értékeit a minőségi élményszerzés, a társadalom minden tagja számára elérhető kulturális tudás céljainak érdekében közvetíteni. Ismerik az új muzeológia irányzatait, a múzeumi tartalmak és módszerek kritikai megközelítésének lehetőségeit, a múzeumoknak a tudatos szakembernevelésben játszott szerepét és munkájuk során alkalmazni tudják a nemzetközi múzeumtudományban megjelenő, a vizuális társadalom igényeinek való megfelelés, az élmény-alapú múzeumi megjelenés, a részvételiség, a társadalmi múzeum szerepkör komplex követelményeit. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.
A muzeológia gyakorlatorientált képzési jellegének megvalósítása a muzeológiában releváns szakmuzeológiai ágak szerint szerveződő specializációk hirdetésével lehetséges. Ezek a történeti és régészeti muzeológia; a néprajzi muzeológia; a természettudományi muzeológia; a műszaki tudományok muzeológiája; valamint az irodalomtudományi és művészeti muzeológia.
Felvételi követelmények:
Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe: a bölcsészettudomány, a természettudományi, a műszaki, a társadalomtudományi, a gazdaságtudományi, a művészeti, a
művészetközvetítési és a pedagógusképzés képzési területek alapképzési szakjai.
Más alap-, illetve mesterszakos diplomák esetében a korábbi tanulmányok során legalább 50 kredit megszerzése a bölcsészettudomány, a természettudomány, a műszaki és/vagy a pedagógusképzés képzési területen.
A felvételi vizsga követelményeit lásd a felvételi információknál.
További részletek: lásd a képzési programoknál, illetve: deneprajzitanszek@gmail.com