A Debreceni Tánctudományi Műhely nemzetközi konferenciái a hazai táncantropológia helyzetéről

A Debreceni Tánctudományi Műhely szimpóziuma a hazai táncantropológia helyzetéről: elmélet és praxis, intézményi keretek, oktatás és örökségesítés – 2023. március 13 – 14.

A Debreceni Tánctudományi Műhely II. nemzetközi konferenciája a hazai táncantropológia helyzetéről: A tánckultúra antropológiája és művészetelméleti kontextusai – 2023. április 26 – 28.

A Debreceni Tánctudományi Műhely III. nemzetközi konferenciája a hazai táncantropológia helyzetéről: A tradicionális tánckultúra antropológiája  – 2023. május 30 – június 1.

Három nemzetközi konferencia

A Csokonai Nemzeti Színház ROHU határon átnyúló interregionális projektje keretében 2023 március és 2023 június között három nemzetközi táncantropológiai konferencia kerül megrendezésre. Gemza Péter, a Csokonai Színház igazgatója a konferenciák szakmai-tudományos megszervezésére Dr. Kavecsánszki Mátét, a DE Néprajzi Tanszék oktatóját, tánckutatót kérte fel. A konferenciák így a Néprajzi Tanszék és a Bölcsészettudományi Kar társszervezésében kerülnek megrendezésre.

A debreceni Néprajzi Tanszéken ma már hagyományosnak tekinthető a tánckultúrával való tudományos igényű foglalkozás, így az évek alatt a Tanszékhez is kapcsolódó kutatókból tánctudományi kutatóműhely szerveződött. A konferenciákon a Tanszék tánctudományi műhelyéhez kötődő kutatók és intézmények képviseltetik magukat a debreceni kutatók mellett, így például az ELKH-DE Néprajzi Kutatócsoport, az Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete (MMA MMKI), a Magyar Táncművészeti Egyetem, illetve a Magyar Etnokoreológiai Társaság szakemberei.

Az összesen nyolc napos rendezvény a hazai táncantropológia történetének egyik legnagyobb tudományos vállalkozása. Az egyes konferenciák a táncantropológia különböző tudományos kérdéseit, megközelítési lehetőségeit járják körül.

1. konferencia (2023. március 13-14.): Elmélet és praxis, intézményi keretek, oktatás és örökségesítés.

2. konferencia (2023. április 26-28.): A tánckultúra antropológiája és művészetelméleti kontextusai. A konferencia megvalósításában együttműködő partner az MMA MMKI.

3. konferencia (2023. május 30.-június 1.): A tradicionális tánckultúra antropológiája. A konferencia megvalósításában együttműködő partner a Magyar Etnokoreológiai Társaság.

A három konferencia előadásaiból készült tanulmányokat tartalmazó kötet magyar, angol és román nyelven jelenik meg 2023 őszén.